

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Grade | White Seal |
| Purity | 99.5% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Used as Bulking Agent |
| CAS Number | 1314-13-2 |
| Packaging Type | 25 kg bag |
| CI Name | CI 77947 |
| Shade | white |
| Commercial Name | zinc oxide |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Grade | Pharma Grade |
| Application | Pharmaceutical |
| Purity | ≥99 % |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Manufacturing Process | French Process |
| Usage/Application | industrail |
| Color | White |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Is It Eco Friendly | Yes |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Purity | 100% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Manufacturing Process | French Process |
| Usage/Application | FOOD fortification drugs and cosmetics |
| CAS Number | 1314-13-2 |
| Color | White |
| Commercial Name | ZnO |
| Packaging Type | BAG |
| Country of Origin | Made in India |