

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Usage/Application | food industries |
| Shelf Life | 1 Year |
| Place Of Origin | india |
| Flavour | no |
| Type | xanthanh |
| Country of Origin | Made in India |
| Physical State | Crystal |
| Cultivation Type | powder |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Cultivation Type | powder |
| Shelf Life | 1 Year |
| Place Of Origin | china |
| Flavour | no |
| Type | powder |
| Physical State | Crystal |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Usage/Application | food industries |
| Brand | Deosen |
| Color | Light Yellow |
| Shelf Life | 2 Years |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Usage/Application | food |
| Brand | Deosen |
| Color | Light Yellow |
| Shelf Life | 2 Years |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Usage/Application | food |
| Brand | China |
| Color | Light Yellow |
| Shelf Life | 2 Years |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Brand | N R Life Care |
| Purity | 99% |
| Color | White |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Brand | indian |
| Packaging Size | Loose |
| Form | Powder |
| Packaging Type | 25kg bag |
| Material | powder |
| Moisture | no |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Viscosity | Medium Viscosity |
| Mesh Size | 80 mesh |
| Usage/Application | FOOD |
| Form | Powder |
| Packaging Type | BAGS |
| Packaging Size | 25KG |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10000 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Viscosity | High Viscosity |
| Mesh Size | 100 mesh |
| Usage/Application | food |
| Form | Powder |
| Packaging Type | bag |
| Packaging Size | 25kg |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Viscosity | Low Viscosity |
| Mesh Size | 80 mesh |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Form | Powder |
| Packaging Type | BAGS |
| Packaging Size | 25KG |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Gum Content | 99 % |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25KG |
| Packaging Type | BAGS |
| Shelf Life | 2 Years |
| Color | Light Yellow |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Grade | Medicine Grade |
| Physical State | Powder |
| Packaging Size | 250 gm |
| Cultivation Type | industries |
| Usage/Application | pharmaceutical industries |
| Shelf Life | 1 Year |
| Place Of Origin | india |
| Flavour | no |
| Type | pharma |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Viscosity | Low Viscosity |
| Mesh Size | 100 mesh |
| Usage/Application | food |
| Form | Powder |
| Packaging Type | bags |
| Packaging Size | 25 kg |
| Mesh | 200 |
| Length | no |
| Material | super |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Viscosity | Low Viscosity |
| Mesh Size | 80 mesh |
| Usage/Application | animal feed |
| Form | Powder |
| Packaging Type | 25kg bag |
| Packaging Size | 25kg |
| Mesh | 200 |
| Length | no |
| Shape | powder |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Packaging Size | 250 gm |
| Usage/Application | mining |
| Shelf Life | 1 Year |
| Place Of Origin | india |
| Flavour | no |
| Type | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Physical State | Crystal |
| Cultivation Type | powder |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Grade | Medicine Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Usage/Application | texture |
| Brand | INDIAN |
| Color | Golden White |
| Shelf Life | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS NO. | 39421-75-5 |