

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| API Type | Progestin |
| Active Ingredient | Norethisterone Enanthate (NETE) |
| Usage Segment | Human API |
| Strength | 100 mg/ml |
| Grade Standard | USP Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 5kg |
| Dosage Form | powder |
| Form | Powder |
| Purity | ≥99% |
Norethisterone enanthate (CAS 3836-23-5) is a synthetic progestin API (Active Pharmaceutical Ingredient) primarily used in hormonal contraceptives and gynecological therapies. It is categorized as a 19-nortestosterone-derived steroid and frequently listed under Hormones & Steroids in pharmaceutical catalogs.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Assay | >=99% |
| Grade | Pharma Grade |
| Packaging Size | 1 kg |
| Usage | Preservative |
| Form | Powder |
| Appearance | White Powder |
| Solubility | Water Soluble |
| Shelf Life | 3 Years |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 1 |
| Manufacturer | Indian |
| Country of Origin | Made in India |
| packing size | 1kg |
Estradiol API (Active Pharmaceutical Ingredient) is a high-purity (typically >99%) estrogen steroid hormone, primarily used for manufacturing menopause symptom treatments, hormonal replacement therapies (HRT), osteoporosis prevention, and certain cancer treatments.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Hormone Type | Progestin |
| Grade Standard | USP Grade |
| Material Form | Powder |
| Purity | ≥99% |
| Usage Application | API |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 1 kg |
| Shelf Life | 36 months |
| Storage Condition | Room Temperature |
| Certification | ISO 9001 |
Norethisterone (CAS 68-22-4) is a synthetic progestogen API used in contraceptives, hormonal therapy, and for treating gynecological disorders like endometriosis and heavy menstruation.